YOGA VE FARKINDALIK MINDFULNESS

Yoga ile Farkındalık (Mindfulness)


Yoga popüler bir fiziksel egzersiz olmadan önce, binlerce yıl boyunca esasen bir meditasyon uygulamasıydı.Bir yoga dersinde, yoga pozları yapmayı öğrendikçe, egzersizler sırasında nefesinizi ve vücudunuzun hareket etme şeklini fark etmeniz istenecektir. 


Zihin-beden bağlantısının temelidir.Dengeli bir yoga egzersizleri serisi, pozlarda hareket ederken nasıl hissettiğinizi not ederek tüm vücudunuzu tarama fırsatı verir. Örneğin, bir esneme sırasında vücudunuzun bir tarafının diğerinden farklı hissettiğini veya sağ bacağınızı dengelemenin daha kolay olduğunu veya belirli pozların boynunuzdaki gerginliği azaltmaya yardımcı olduğunu fark etmeye başlayabilirsiniz.


Yoga, öğrencilerin daha bilinçli olmalarına ve hatta meditasyon yapmayı öğrenmelerine yardımcı olmak için fiziksel egzersizleri araçlara dönüştürüyor.


Bir yoga dersinde, yoga pozları yapmayı öğrendikçe, egzersizler sırasında nefesinizi ve vücudunuzun hareket etme şeklini fark etmeniz istenecektir. Zihin-beden bağlantısının temelidir.


Dengeli bir yoga egzersizleri serisi, pozlarda hareket ederken nasıl hissettiğinizi not ederek tüm vücudunuzu tarama fırsatı verir. Örneğin, bir esneme sırasında vücudunuzun bir tarafının diğerinden farklı hissettiğini veya sağ bacağınızı dengelemenin daha kolay olduğunu veya belirli pozların boynunuzdaki gerginliği azaltmaya yardımcı olduğunu fark etmeye başlayabilirsiniz.


Yoga, öğrencilerin daha bilinçli olmalarına ve hatta meditasyon yapmayı öğrenmelerine yardımcı olmak için fiziksel egzersizleri araçlara dönüştürmenin yoludur.


Massachusetts'teki Kripalu Yoga ve Sağlık Merkezi'nde yoga ve farkındalık öğreten Stephen Cope, bu şekilde odaklanmayı öğrenmenin yoga dersi dışında da bize yardımcı olabileceğini yazdı. "Yoga ve Gerçek Benlik Arayışı" adlı kitabında "Dikkatimizi eğitirken, sadece yoga matında değil, gün boyunca duruşlarımızı fark etmeye başlayacağız" diyor.


Örneğin, masanızdaki veya yürürken duruşunuzun farkında olmayı öğrenmek, daha kolay hareket etmenizi ve her zaman daha iyi hissetmenizi sağlayacak iyileştirmeler yapmanın ilk adımı olabilir.

Son Gönderiler

Yoga Pozlarına Hareketlerine Sanskrit Dilinde Asana Denir

Asana, yoga pozlarının fiziksel uygulamasıdır. Yoganın fiziksel yönüne geniş anlamda atıfta bulunmanın yanı sıra, asana, “Handstand benim için gerçekten zor olan bir asanadır" gibi tek bir pozu tanımlamak için de kullanılabilir.


Çoğu insanın yoga pozlarını daha spesifik olarak asana olarak adlandırılabilir. Yoganın sekiz basamağı vardır. Yoga asana'nın yanı sıra pranayama (nefes egzersizleri), dhyana (meditasyon), yamalar (sosyal davranış kuralları), niyamalar (kendi kendine gözlemler), pratyahara (duyuların geri çekilmesi), dharana (konsantrasyon) ve samadhi'yi (mutluluk) da kapsar. .


Asanaların Faydaları

Asanalar esnekliği, kuvveti ve dengeyi geliştirmek için yapılır.1 Nefes alma ve odaklanma, stresi ve endişeyi hafifletmeye yardımcı olabilir. Pozlar sadece fiziksel egzersizler anlamına gelmez, daha çok fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığı iyileştirmek için bütünsel olarak bir zihin-beden uygulaması olarak kullanılır.


Yoga Pozlar için Sanskritçe İsimler

Asana, trikonasana, virabhadrasana ve eka pada rajakapotasana gibi yoga pozları için Sanskrit adlarında kullanılır. Bunu ve diğer birkaç Sanskrit terimini bilmek, bu karmaşık isimleri çözmenize yardımcı olabilir. Örneğin eka pada tek ayak anlamına gelir, bu nedenle bu pozlarda bir ayağın diğerinden farklı bir şey yapmasını bekleyebilirsiniz. Parsva, taraf anlamına gelir (genellikle bir tarafa bakan bir poz), parivrtta, çevrilmiş anlamına gelir (genellikle bir pozun bükülmüş bir versiyonu) vb. Bu kalıpları anlamaya başlamak, isimlerin daha anlamlı olmaya başlamasına yardımcı olur....

Devamını okuyun

Online Yoga Başlangıç Programı

Online Yoga Başlangıç Programı Ceren Bodur tarafından hazırlanan 4 hafta süren 8 derslik bir programdır.

Yogasoul'a gelen yoğun talepler üzerine Yoga Başlangıç programımıza 1 Aralık 2020 tarihinde hem online hem de stüdyomuzda olacak derslerimiz ile başlıyoruz.

Peki programımızda neler öğreneceksin.

...

Devamını okuyun

Handstand Yapman İçin 5 Faydalı Neden

HANDSTAND YAPMAK İÇİN SİZE 5 SEBEP

1) Üst Bedeni Kuvvetlendirir

Hergün belirli sürelerde Handstand yapamaya çalışmak veya yapmak yüksek miktarda omuz, sırt ve kol gücü kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Gücünüzü artırmak için günde 5-10 sn setler halinde toplamda 1 veya 2 dk duvarda veya yardımsız durmanız halinde üst vücut kaslarınızda hızlı değişimi sizde görebilirsiniz.

2) Dengenizi Artırır

Daha önce Handstand de durmayı denediyseniz, kendinizi kaldırabilmek için güçlü olamanızın gerekliğinin yanında en önemlisi de dengeleme becerilerine sahip olmanız gerekmektedir.

Özellikle herhangi bir yardım almadan Handstand yapmayı denerseniz, kaslarınız üzerinde tam kontrol sahibi olmanız ve düşmemeniz için sürekli olarak küçük ayarlamalar yapmanızı gerekmektedir.

3) Ruh Sağlığınızı Artırır


...

Devamını okuyun

Adres

Birlik Mahallesi 486. Sokak No 7 Çankaya Ankara

Telefon

03124950500

Çalışma Saatleri

Haftaiçi : 10:30 - 20:30

Haftasonu: 10:30 - 16:00

E-Posta

info@yogasoul.com.tr

Yabancı kalmayın, bize ulaşın!

İletiniz en kısa sürede değerlendirilerek tarafınıza dönüş sağlanacaktır. İlginiz için Yogasoul ekibi olarak teşekkür ederiz.

Mesajınız başarıyla gönderildi. Teşekkür Ederiz!
Lütfen e-posta adresinizi ve mesajınızı doğru ve yazınız