Kök Çakra Muladhara ChakraKök Çakra (Muladhara Chakra)

Muladhara... Kök çakra... Toprak, yeryüzü, dünya, yaşam... Temelimizi oluşturduğumuz alan, köklerimiz, yaşamla bağlantımız... Bedenimiz, fiziksel kimliğimiz... Umutlarımızın yeşerdiği zemin... Güvensizliklerimiz ve korkularımızın da kaynağı aynı zamanda. 


"Bir ömür boyu sürecek yolculuğunuza en zor görevle başladınız: doğmak" der Anodea Judith. Zihinsel olarak boş bir levha olarak geliriz yaşama, ama bilinçsel olarak koskoca bir sülalenin genlerini de getiririz yanımızda. Hiç deneyimlemediğimiz travmalar, korkular, davranış kalıplarıyla kodlanmış olarak ilk kalp atışımız gerçekleşir. Annemizin hamilelik sürecindeki duyguları, düşünceleri, deneyimleriyle ilk nefesimizi soluruz. İlk nefesle başlayan yaşam deneyimi içinde şekillenir hayata bakışımız, duruşumuz. Ve geçmişimiz geleceğimizi yazmaya başlar.


Kök çakramız yönetir yaşamla olan bağımızı. Ne kadar kök salabilirsek toprağa o kadar güven duyarız yaşama. Ne kadar sağlıklı çalışırsa kök çakramız o kadar kolay başa çıkarız yaşadıklarımızla. Deneyimlerden ders almayı öğretir bu kıymetli kanal bize. Her şartta ayakta kalmamızı sağlar. 


Senin köklerin ne kadar derinde?

Korku doğal bir tepkidir, ihtiyacımız olan yaşamsal bir savunma mekanizmasıdır. Bazen ihtiyaç duyarız. Bir şeyler gerçekten yanlış gittiğinde korkmamız gerekir. Peki ya herşey yolunda olduğunda hissettiğimiz korku? "Başaramayacağım... Zarar göreceğim... Sevilmeyeceğim... Yalnız kalacağım... Kaybedeceğim..." İşte o derinlerden gelir, köklerimize kadar iner. Korku zannettiğimiz şeyler aslında yaşama duyduğumuz güvensizliğin bir yansımasıdır çoğu zaman. Korku ve güvensizlik... Kök çakranın gölgelerine hoşgeldiniz.


Derin kazmak gerekir toprağı o gölgeleri gün ışığına çıkarmak için. Gün ışığına çıkmasıyla hafifler etkisi; kabul edip yaşamımıza kattıklarına saygı göstererek dönüştürür bizi. Uzun bir yoldur bu ama herşeye değer etkisi. 

İyi yolculuklar...


Meriç Ünal

"Ankara birlik mahallesinde olan Yogasoul Yoga stüdyomuzda ve ayrıca online olarak

verdiğimiz yoga derslerinde deneyimli Yoga hocalarımız tarafından

Kök Çakranı (Muladhara Chakra )  nasıl kullanabileceğini ve güvenli bir şekilde öğrenme şansın var.


Son Gönderiler

İleri Seviye Yoga Programı

İleri seviye Yoga programı.4 hafta boyunca toplam 8 ders.Bu program bir süredir yoga pratiği yapan herkes için uygundur. Pratiğinizi geliştirmenize yardımcı olacak bu program dışardan bakıldığında zor görünen asanaların hizalanmaları ve çalışma teknikleri üzerine bilgiler içeriyor. Doğru teknikler ve disiplinli çalışma sonunda pozların aslında göründüğü kadar zor olmadığını farkedecek ve bedeninizin sınırlarını yeniden keşfetme fırsatı bulacaksınız. Her ders farklı bir beden bölgesinin güçlenme ve esneme tekniklerini beraber çalışacağız ???????? Gelin pratiğimizi paylaşalım ????
...

Devamını okuyun

Yin Yoga Uzmanlaşma Programı 108 Saat Yoga Alliance Onaylı Online veya Stüdyo

Ankara Yogasoul veya Online Olarak

Elif Böcekli ile 108 Saat Yin Yoga Uzmanlaşma Programı 23 Ocak’ta başlıyor. 


Bu program her ne kadar yin yoganın temellerini atıp detaylarına daldığımız bir program olsa da, genel olarak yoga pratiğimize dair yeni bir bakış açısı geliştirmemizi sağlıyor. 

Estetik kaygılarımızdan özgürleşip “ideal beden” ya da “ideal poz” algısının ötesine geçip o anki ihtiyacımıza uygun olarak değişebilen ve bizim için işlevsel olan yoga asana pratiğini keşfetmeye başlıyoruz. 


Bu eğitim süresince; Yin yoga pozlarını deneyimlerken anatomik farklılıklarımızı karşılaştırarak, bedenimize en uygun olan poz alternatiflerini oluşturmayı, fiziksel bedenimizin sınırlarını, hareket açıklığını ve potansiyelini keşfetmeyi, yoga pozlarının enerji bedenimizde, duygusal ve zihinsel dünyamızdaki karşılığını araştırmayı hedefliyoruz. 


Bu eğitimin sonunda; ezbere dayalı olmayan anatomi bilgisini yoga pratiğimize aktarma, kişisel pratiğimizi oluşturma, yoga derslerimizin içine yin yoga pozlarını dahil etme, farkındalık temelli yin yoga dersleri verebilme becerisi geliştirmiş olacağız. 


Eğitimin içeriği


...

Devamını okuyun

Yoga Pozlarına Hareketlerine Sanskrit Dilinde Asana Denir

Asana, yoga pozlarının fiziksel uygulamasıdır. Yoganın fiziksel yönüne geniş anlamda atıfta bulunmanın yanı sıra, asana, “Handstand benim için gerçekten zor olan bir asanadır" gibi tek bir pozu tanımlamak için de kullanılabilir.


Çoğu insanın yoga pozlarını daha spesifik olarak asana olarak adlandırılabilir. Yoganın sekiz basamağı vardır. Yoga asana'nın yanı sıra pranayama (nefes egzersizleri), dhyana (meditasyon), yamalar (sosyal davranış kuralları), niyamalar (kendi kendine gözlemler), pratyahara (duyuların geri çekilmesi), dharana (konsantrasyon) ve samadhi'yi (mutluluk) da kapsar. .


Asanaların Faydaları

Asanalar esnekliği, kuvveti ve dengeyi geliştirmek için yapılır.1 Nefes alma ve odaklanma, stresi ve endişeyi hafifletmeye yardımcı olabilir. Pozlar sadece fiziksel egzersizler anlamına gelmez, daha çok fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığı iyileştirmek için bütünsel olarak bir zihin-beden uygulaması olarak kullanılır.


Yoga Pozlar için Sanskritçe İsimler

Asana, trikonasana, virabhadrasana ve eka pada rajakapotasana gibi yoga pozları için Sanskrit adlarında kullanılır. Bunu ve diğer birkaç Sanskrit terimini bilmek, bu karmaşık isimleri çözmenize yardımcı olabilir. Örneğin eka pada tek ayak anlamına gelir, bu nedenle bu pozlarda bir ayağın diğerinden farklı bir şey yapmasını bekleyebilirsiniz. Parsva, taraf anlamına gelir (genellikle bir tarafa bakan bir poz), parivrtta, çevrilmiş anlamına gelir (genellikle bir pozun bükülmüş bir versiyonu) vb. Bu kalıpları anlamaya başlamak, isimlerin daha anlamlı olmaya başlamasına yardımcı olur....

Devamını okuyun

Adres

Birlik Mahallesi 486. Sokak No 7 Çankaya Ankara

Telefon

03124950500

Çalışma Saatleri

Haftaiçi : 10:30 - 20:30

Haftasonu: 10:30 - 16:00

E-Posta

info@yogasoul.com.tr

Yabancı kalmayın, bize ulaşın!

İletiniz en kısa sürede değerlendirilerek tarafınıza dönüş sağlanacaktır. İlginiz için Yogasoul ekibi olarak teşekkür ederiz.

Mesajınız başarıyla gönderildi. Teşekkür Ederiz!
Lütfen e-posta adresinizi ve mesajınızı doğru ve yazınız